2018-04-13

Zespół Szkół w Libiążu wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną zapraszają na wykład Danuty Onyszkiewicz zatytułowany Bronisław Piłsudski: antropolog, muzealnik i obrońca wymierających kultur Dalekiego Wschodu, który odbędzie się w sali konferencyjnej biblioteki 26 kwietnia o godz. 13.00. 

Danuta Onyszkiewicz, antropolożka, prawnuczka Józefa Piłsudskiego zajmuje się m.in. popularyzowaniem postaci i dokonań starszego brata swojego pradziadka, Bronisława, wielkiego antropologa ludów Dalekiego Wschodu Rosji i Japonii. Przeprowadzone przez niego badania terenowe i ich wyniki do dzisiaj mają wielką wartość naukową, a historia jego życia przepełniona jest tragicznymi, dramatycznymi, ale również pięknymi momentami. „Ta część mojej rodzinnej historii jest niezmiernie piękna, romantyczna, tragiczna i w ogóle nieznana. Opowieść o nim wiedzie nas przez cały świat w czasach kiedy Polski na mapie nie było” (D. Onyszkiewicz).

Wykładowczyni zaangażowana jest w projekt crowdfundingowy, którego celem jest zebranie środków na stworzenie gry komputerowej poświęconej Bronisławowi Piłsudskiemu, co jest elementem ciekawego projektu popularno-naukowego dla młodego pokolenia. Więcej informacji na ten temat można uzyskać pod linkiem: www.pomagam.pl/projektbronek.

Spotkanie ma charakter otwarty, przeznaczone jest dla młodzieży oraz dorosłych zainteresowanych historią i antropologią, a także nowymi mediami.

Serdecznie zapraszamy