Spotkanie DKK w MBP w Chrzanowie

2019-02-27

Literackie pogawędki przy kawie w elitarnym towarzystwie Czytelników…

Właściwie tak mógłby brzmieć tytuł ostatniego spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Było to nietypowe spotkanie, gdyż odbyło się w Miejskiej Bibliotece w Chrzanowie, gdzie nasi Czytelnicy mieli okazję skonfrontować swoje doświadczenia literackie z uczniami z Trzebini, tworzącymi w tamtejszym ZSECh podobne koło czytelnicze. Bohaterem dyskusji był Gustaw Herling – Grudziński, nieprzypadkowo, gdyż rok 2019 Sejm ogłosił Rokiem tegoż Pisarza.

Gościła nas pani Olga Nowicka, kierownik Działu Promocji. Była mile zaskoczona wysoką frekwencją naszego spotkania (kilkanaście osób młodzieży plus dumne panie opiekunki) i to ona właśnie stwierdziła, iż czytająca młodzież w obecnych czasach tworzy prawdziwą elitę kulturalną.

Mile połechtani komplementami wykorzystaliśmy wszystkie swoje zmysły interpretacyjne, by zmierzyć się z jakże trudnymi opowiadaniami Grudzińskiego. Wieża i Pieta dell’Isola to metafizyczny obszar twórczości pisarza, w którym przewodnimi tematami są samotność, cierpienie, alienacja. Na szczęście uniknęliśmy egzystencjalnej zapaści i udało nam się dygresyjnie zbaczać na mniej obciążające tematy. Pod koniec dyskusji można było zauważyć, iż efektem ubocznym, aczkolwiek bardzo pożądanym, naszego spotkania była integracja obu środowisk. Zarówno ze strony Libiąża, jak i Trzebini padły zapytania o kolejne spotkania… Oczywiście przy książceJ

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za miłą gościnę w MPB w Chrzanowie, a szczególnie pani Oldze Nowickiej.

Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy w kwietniu, a przedmiotem dyskusji będzie kryminał Remigiusza Mroza ”Behawiorysta”.