ErasmusPlus na Sycylii

2019-06-11

Ostatni tydzień maja 2019 roku – kolejna wymiana międzynarodowa w ramach programu ErasmusPlus. Wizyta w  szkole partnerskiej w Acireale

Sycylia to największa wyspa Morza Śródziemnego – różnorodna i pełna niezwykłych historii. To właśnie na niej spędziliśmy ostatni tydzień maja, 2019 roku – biorąc udział w wymianie międzynarodowej w ramach programu ErasmusPlus. Nasza szkoła partnerska mieści się w Acireale - tuż u wybrzeża Morza Jońskiego. Nad miasteczkiem góruje majestatyczna Etna – jeden z największych, wciąż aktywnych wulkanów w Europie.

Cały tydzień spędzaliśmy w międzynarodowym gronie: wraz z młodzieżą z Włoch, Estonii, Portugalii, Słowacji i Turcji. Poznawaliśmy bogatą historię Sycylii, gdzie na każdym kroku widoczne są wpływy greckie, rzymskie, bizantyjskie i arabskie – zarówno we wspaniałych zabytkach, jak i kuchni czy obyczajach. Podziwialiśmy Katedrę Dumo w Katanii, spacerowaliśmy wąskimi uliczkami Syrakuz, zachwycaliśmy się ruinami teatru greckiego w Taorminie.

Wspinaczka do krateru Etny w porywistym wietrze i ujemnej temperaturze była dla wielu doświadczeniem ekstremalnym. Dzień po naszej wizycie Etna wybuchła i czerwona lawa popłynęła stokami tej wysokiej ponad 3 tysiące metrów góry.

Program ErasmusPlus pozwolił nam zobaczyć jak wyglądają lekcje we włoskim liceum, poznać rówieśników z wielu krajów oraz podszkolić język angielski.
Zawarte przyjaźnie mamy nadzieję że przetrwają a unoszący się zapach kwitnących cytrusów, lazur morza i erupcję Etny będziemy długo pamiętać.