Projekt ErasmusPlus - przystanek pierwszy: Turcja

2019-04-04

Dwie uczennice: Olga Matysik i Monika Gaudyn z Technikum Obsługi Turystycznej w Libiążu wzięły udział w pierwszym etapie projektu ErasmusPlus.

Wymiana międzynarodowa odbywała się w Turcji, a dokładnie w graniczącym z Syrią mieście proroków: Sanliurfie. Oddalona od Polski o prawie 3 tys. kilometrów szkoła, położona blisko kamienistej pustyni, zrobiła niesamowite wrażenie na wszystkich uczestnikach, zarówno z Polski, jak i z pozostałych krajów partnerskich: Portugalii, Estonii, Słowacji oraz Włoch.

Wycieczka rozpoczęła się w stolicy dawnego Cesarstwa Rzymskiego (Bizancjum) - Istambule. Jest to jedno z największych miast świata a zarazem najludniejsze miasto Europy. Położenie miejscowości zarówno po europejskiej, jak i azjatyckiej stronie sprawia, że jest ona jedyną metropolią świata znajdującą się na dwóch kontynentach.

Odwiedziliśmy Pałac Topkapi, który przez przeszło 400 lat był centrum ogromnego imperium, z którego sułtani osmańscy zarządzali terenami obejmującymi trzy kontynenty, od Europy Środkowej po Indie oraz od Afryki Północnej po Krym oraz Cysternę Bazyliki, która Powstała w VI wieku i służyła jako ogromny rezerwuar wody dla miasta.

Nie mogło również zabraknąć najważniejszych symboli tej 18 milionowej metropolii, tj. Hagi Sophii in. Kościoła Mądrości Bożej, która jest jedną z najwspanialszych budowli wzniesionych przez człowieka. Ważnym faktem jest to, że w trakcie swojej historii służyła dwóm religiom - najpierw jako bazylika dla chrześcijan, a potem jako meczet dla muzułmanów. Kolejnym bardzo ważnym meczetem na naszej liście był Meczet Sułtana Ahmeda in. Błękitny Meczet, który w zamyśle miał przewyższyć swą potęgą i pięknem stojącą nieopodal Hagię Sofię.

Udało się nam zrobić zakupy w Wielkim Bazarze, który zajmuje powierzchnie 30ha i jest określany mianem małego miasta oraz Bazarze Egipskim, gdzie targowaliśmy się wg tamtejszego zwyczaju. Bazary te są one dla mieszkańców sercem miasta, gdzie można zaspokoić wszystkie ważne potrzeby.

W drodze na Wieżę Galata, która mierzy ponad 60 metrów, wspięliśmy się malowniczymi schodami Komodo na wzgórze, by podziwiać Isatambuł z innej perspektywy. Na każdym kroku obcowaliśmy z nieznaną nam dotąd kulturą i tradycją.

Lecz to był jedynie początek naszej niesamowitej przygody. Następnym przystankiem była Sanliurfa, która powitała nas fantastyczną atmosferą, zachwycającym widokiem oraz bardzo miłą, gościnną ludnością. Mimo bliskiego położenia z granicą Syryjską, było to miasto bardzo bezpieczne i przyjazne turystom.  Miasto to jest oazą zieleni, pięknej architektury i nieco mistycznej atmosfery. Jest bardzo ważnym miejscem pod względem religijnym, bowiem dwóch proroków - Hiob oraz Abraham wywodzą się z tego miasta.

Wraz z innymi uczestnikami udaliśmy się na liczne zachwycające wycieczki. Pierwszą z nich było stanowisko archeologiczne - Gobeklitepe, które jest najstarszym znanym miejscem kultu stworzonym przez człowieka - jego powstanie datowane jest na 10 000 lat p.n.e.
Kolejnym punktem było położone na wschodnim brzegu Eufratu Halfeti, które posiada historię sięgającą IX w. p.n.e. Odbyliśmy rejs statkiem po malowniczym, zatopionym mieście słynącym z uprawy wyjątkowego gatunku czarnych róż. Następnym stanowiskiem archeologicznym był Harran, w którym powstał pierwszy na świecie uniwersytet. Miasto to słynie z charakterystycznych, stożkowatych domkach z gliny, przypominających wyglądem ule.
Zaznaliśmy także arabskiej atmosfery w malowniczym Mardin, gdzie spacerowaliśmy wokół labiryntu starych domów o ścianach w kolorze miodu.

Podstawowym celem wyjazdu była nauka języka angielskiego w codziennych sytuacjach, poznanie zwyczajów i tradycji Bliskiego Wschodu, a także nawiązanie międzynarodowych znajomości, które mogą zaowocować w przyszłości. Turcja z pewnością urzekła wszystkich uczniów, a także nauczycieli swoim pięknem, wyjątkowością i wielokulturowością.