Z wizytą w Muzeum Inżynierii Miejskiej

2017-10-26

Podróż w czasie…

25 października uczniowie klasy 2 b odwiedzili krakowskie Muzeum Inżynierii Miejskiej, mieszczące się w zabudowaniach zabytkowej zajezdni tramwajowej.

Pierwszym etapem wizyty była podróż w czasie do rzeczywistości lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Zwiedzając wystawę P jak paradoks, młodzież miała okazję przebyć drogę od marzeń o Polskim Fiacie 125p, przez kupno, aż po rozkosze i trudy użytkowania. W siedzibie muzeum zaprezentowano 20 pojazdów w aranżacji nowoczesnej, ale nawiązującej w każdym detalu do czasów PRL-u. Wystawa pozwoliła nie tylko lepiej poznać kultowego Fiata 125p, przybliżyła także uczniom blaski i cienie czasów, w których ten model był użytkowany.

Drugą część wizyty w muzeum wypełniła wystawa interaktywna Wokół koła, złożona z 27 stanowisk obsługiwanych bezpośrednio przez zwiedzających według instrukcji i opisów.  Stanowiska, choć tematycznie dotyczyły różnych dziedzin nauki i życia, wiązał wspólny mianownik - kształt, jakim jest koło. Uczniowie mogli m.in. samodzielnie podnieść 115 – kilogramowy silnik używając wielokrążków, pojeździć rowerem o kwadratowych kołach, zbudować basztę czy podnieść windę napędzaną kołem deptakowym.