Niezwykła podróż literacka

2017-02-22

Na spotkaniu Szkolnego Klubu Czytelniczego rozmawialiśmy o książce Juliusza Verne "20000 mil podwodnej żeglugi"

Podczas ostatniego spotkania w ramach Szkolnego Klubu Czytelniczego odbyliśmy niezwykłą podróż wraz z Juliuszem Verne’em. Skorzystaliśmy oczywiście z „przewodnika” pt.; „Dwadzieścia tysięcy mil podwodnej żeglugi” będącego XIX –wiecznym kompendium wiedzy na temat życia w głębinach mórz i oceanów.

                Istotą naszych spotkań ( poza pysznymi ciasteczkami i aromatyczną herbatką J) jest wywołanie dyskusji, której horyzonty sięgną poza temat literacki. Punktem wyjścia jest oczywiście lektura. Tym razem rozmarzyliśmy się w związku z przyszłością – co jest zagadką dla współczesnego człowieka? O jakich odkryciach marzymy dzisiaj? Zaintrygowała nas m.in. wizja przyszłości ukształtowanej przez możliwości tkwiące w nowo odkrytych pierwiastkach… to dowód na to, jak szerokie koło zatacza nasza rozmowa.

                Na kolejnym spotkaniu będziemy zgłębiać tajniki ludzkiej psychiki. Pretekstem do tego zadania będzie książka Łukasz Orbitowskiego: „Inna dusza”. Książka powstała w ramach literackiego projektu polegającego na „pisaniu na zamówieni”. Jednym z zaproponowanych tematów była historia bydgoskiej zbrodni z lat 90 – tych.

                Jak przebiega proces „narodzin zbrodniarza”? Jaki potencjał zła kryje się w pozornie niewinnych , osiedlowych wybrykach? Jak „okiełznać” niszczącą młodość patologię.
Tego typu pytania zostaną prawdopodobnie postawione podczas naszego kolejnego spotkania. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

Ps. Do przeczytania: Łukasz Orbitowski: „Inna dusza”. O egzemplarze książek można pytać                              p. A. Pawlicę i p. Ewelinę Pałkę.