2019-11-06

Szkolny projekt ErasmusPlus - wizyta w szkole partnerskiej w Elvie

Pierwszy tydzień października (6-12. X. 2019 r) grupa uczniów biorąca udział w szkolnym projekcie ErasmusPlus wyjechała do Estonii. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Dominika Nazimek, Kornelia Pawliszyn, Nikola Rusek oraz Karolina Wołek wraz z opiekunami.

Nasza szkoła partnerska mieści się w Elvie – małym miasteczku na otoczonym lasami. Wraz z naszymi uczniami do Elvy przyjechali również uczestnicy projektu z innych krajów: Portugalii, Turcji, Włoch oraz Słowacji.

Oto wypowiedzi uczestniczek na temat pobytu w Estonii:

- Mieliśmy okazje wędrować uczestniczyć w lekcji geografii wędrując terenami wschodniej tajgi pokrytymi bagnami oraz leśnymi moczarami poznając faunę i florę tych niezwykłych terenów.

- Odkrywaliśmy tajemnice kosmosu,  podziwialiśmy prawdziwą rafę koralową i z chirurgiczną precyzją operowaliśmy oko świni używając prawdziwych skalpeli podczas zwiedzania Centrum Naukowym Ahhaa W Tartu.

- Wiosłowaliśmy kilkanaście kilometrów rzeką wśród bezkresnych jesiennych pól. Mimo wiatru, zimna i deszczu udało nam się nie spaść z pontonu i osiągnąć cel, gdzie czekała ugotowana na ognisku zupa.

- Zwiedziliśmy stolicę kraju Estonii – Tallinn – podziwiając średniowieczną starówkę i odkrywając bogatą historię tego wspaniałego miasta.

- Mieszkając w domach naszych rówieśników poznaliśmy kulturę i język Estonii oraz serdeczność i gościnność estońskich rodzin.

- Mieliśmy okazje porozmawiać po angielsku z rówieśnikami z wielu europejskich krajów, miło spędzić czas oraz uczyć się przez poznawanie ludzi i odkrywanie miejsc, zamiast tradycyjnego siedzenia w ławce szkolnej.

Kolejny etap projektu to spotkanie w Portugalii w kwietniu 2020 roku. Natomiast nasza szkoła będzie gościć uczestników projektu w maju 2020 roku.

Wanda Jarczyk