"Podaruj komuś życie na święta" - akcja przystępowania do banku szpiku kostnego.

2014-12-05

Ogromny sukces Dnia Dawcy w Zespole Szkół w Libiążu - 66 osób przystąpiło do Banku Dawców Szpiku Kostnego co stanowi 30% ogólnej liczby uczniów pełnoletnich, a statystyki mówią, że 10% to już dużo.

Sukces organizatorów – w ciągu 4 godz. do banku dawców szpiku kostnego przystąpiło 66 osób.

 

Sukces indywidualny każdego zarejestrowanego – pokonanie własnych słabości i lęków.

 

Możliwość podarowania komuś szansy na nowe życie była motywem przewodnim akcji Dzień Dawcy,przeprowadzonej w Zespole Szkół w Libiążu przez panią Jadwiga Bochenek przy współpracy z panią Anną Kulą i Mariolą Cupiał wraz z wolontariuszami (Weronika Janik, Weronika Duraj, Elżbieta Baran, Anna Żak, Martyna Głowicka, Sylwia Brzezina, Marcin Kowalski, Sebastian Łabza, Sebastian Smalec).

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy niespokrewnionego dla Pacjenta jest bardzo trudne i wynosi 1 : kilku milionów. Im więcej potencjalnych Dawców się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia dla chorych cierpiących na raka krwi.

 

Wszystkim serdecznie

dziękujemy i gratulujemy.

 

 

Ralacja (bardzo subiektywna) z Dnia Dawcy przedstawiona przez dwóch szalonych wolontariuszy:

 

Dziennik pokładowy Sebastiana i Sebastiana – dzień pierwszy i ostatni.

    

     4.12.2014r. uczestniczyliśmy w akcji Dnia Dawcy Szpiku -„Podaruj komuś życie na święta”, który się odbył z inicjatywy fundacji dkms. Wszystko to robiliśmy za „free’ko” i nie wzięliśmy ani grosza. Trochę smutno, ale jesteśmy z tego dumni. Ludzi było, że ho-ho, ale nikt nie chciał podejść do naszego stanowiska… Może to wina naszych twarzy. Kto wie…? Ale nie załamywaliśmy się i dzielnie trwaliśmy na posterunku. Z 66 osób jakieś 5 było u nas. Jedną osobę obsługiwaliśmy pół godziny, ponieważ jesteśmy dokładni i sumienni. W przerwach pomiędzy kolejnymi petentami graliśmy w siatę balonami, przechodziliśmy przez smycz, a jeden z nas grał, używając gumki recepturki. To dopiero była uczta dla uszu!

     Jesteśmy miło zaskoczeni, a zarazem zadziwieni, że Pani Bochenek powierzyła nam tak odpowiedzialną funkcję i poprosiła o sporządzenie tego właśnie sprawozdania. DZIĘKUJEMY!

     Udział w Dniu Dawcy Szpiku i praca z naszymi przyjaciółmi sprawiły  nam ogromną przyjemność, a  nasze życie nagle nabrało kolorów.  „Suma summarum, akcja ta była cudownym doświadczeniem w naszym nędznym życiu.

Pozdrawiamy naszych fanów, czyli pewnie przede wszystkim samych siebie. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku także zostaniemy wybrani do tej szlachetnej akcji.

    Na zakończenie chcemy jeszcze podzielić się tym oto  przysłowiem: „W płytkiej wodzie raki będą się wyśmiewać ze smoka, a na równinie psy nie będą drażnić się z tygrysem”. Znaleźliśmy je w Wikipedii pod hasłem „Chińskie przysłowia” i fajnie brzmiało. 

zamknij