Wyjazd na koncert w filharmonii Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

2015-10-14


Mieliśmy okazję wysłuchać koncertu w jednej z najnowocześniejszych filharmonii w Europie. Wrażeniom słuchowym towarzyszyły niebanalne wrażenia wizualne związane z oryginalną architekturą i wnętrzem NOSPR.

Dnia 14.10, czyli dokładnie w Dzień Edukacji Narodowej – potocznie nazywanym Dniem Nauczyciela, miała miejsce wycieczka uczniów naszej szkoły do filharmonii NOSPR w Katowicach. Koncert odbył się ramach cyklu: „środa młodych”, którego głównym celem jest promocja uzdolnionych uczniów, studentów oraz absolwentów uczelni muzycznych. Wykonawcą tego dnia była Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyrygenturą Tadeusza Wojciechowskiego.
Koncert zaczął się o godzinie 19.30. Już w autobusie otrzymaliśmy bilety i okazało się, że będziemy mieli dobry widok na orkiestrę. Zarezerwowano dla nas miejsca dokładnie naprzeciwko muzyków, fakt faktem, że na najwyższym balkonie, ale i tak byli świetnie widoczni. W zasadzie nie to było ważne. Przecież byliśmy tam po to, aby słuchać, nie patrzeć!
Koncert był zbilansowany. Spokojny, momentami dynamiczny, co nadawało całości charakteru. Jednym słowem przyjemnie się słuchało.
Łukasz Długosz uświetnił jedną z części koncertu wspaniałą grą na flecie, wykonując piękny utwór włoskiego kompozytora, Saverio Mercadante. Niewątpliwie dominowały jednak utwory Piotra Czajkowskiego.
Akustyka sali była idealna. Nawet dźwięk niewielkiego „trójkąta” był świetnie słyszalny. Warto dodać że sala jest naprawdę ogromna i ma 1800 miejsc (jak podane jest na stronie NOSPR).
Myślę że nie było między nami kogoś kto żałował, że pojechał. Większość sprawiała wrażenie zadowolonych. Muzyka poważna jest jednak trudną i elitarną dziedziną sztuki, którą albo się lubi albo nie. Warto jednak pojechać choć raz do filharmonii i przekonać się, czy jest to coś, co nas poruszy.

                                                                                                                  Wojciech Budniak

zamknij