Ślubowanie klas pierwszych

Uroczystość organizowana co roku na przełomie września i października, podczas której społeczność szkolna symbolicznie i oficjalnie przyjmuje pierwszaków w swoje szeregi.

Ślubowaniu towarzyszy zawsze uroczysta oprawa. Galowe stroje, obecność Pocztu Sztandarowego, wspólnie odspiewany hymn, wykład inauguracyjny - wszystko to nadaje uroczystości wyjatkowy charakter. W obecności Dyrekcji, Kadry Pedagogicznej, Rodziców i starszych kolegów uczniowie klas pierwszych skladają uroczyste ślubowanie, w którym publicznie zobowiązuja się do przystrzegania zasad funkcjonujacych w szkole oraz dbania o jej dobre imię.

 

Szkolne Rajdy Niepodległości

 

Cykliczna impreza organizowana od 2006 roku z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. 

Rajdy - to wyjazdy do miejsc związanych z polskim czynem niepodległościowym. Wędrowaliśmy już szlakami: Pierwszej Kompanii Kadrowej, krakowskich śladów Marszałka Józefa Piłsudskiego, powstania styczniowego na ziemiach Małopolski Zachodniej, powstań śląskich, krakowskich kopców, bunkrów w Węgierskiej Górce. Wielokrotnie odwiedzaliśmy kryptę pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu, gdzie zgodnie ze szkolnym zwyczajem, przy trumnie Marszałka, składaliśmy biało - czerwony wieniec od uczniów i nauczycieli ZS. W rajdach biorą udział uczniowie z różnych klas, a jedynym kryterium branym pod uwagę przy rekrutacji, jest zainteresowanie tematyką patriotyczną i historyczną oraz wola uczczenia Święta Niepodległości w aktywny sposób.

„Szkoła na wesoło”

To konkurs, w którym poszczególne klasy rywalizowały między sobą w różnego rodzaju artystycznych przedsięwzięciach. Uczniowie tworzyli własne, bądź odtwarzali znane scenki kabaretowe, parodiowali, tańczyli, ich kreatywność i swoiste poczucie humoru oceniało jury.

Istotnym elementem oceny było zaangażowanie całej klasy, również tej części kibicującej na widowni. Zatem publiczność wrzała, skandowano twórcze hasła lansujące poszczególne zespoły, falowały transparenty, przynależność do poszczególnych klas podkreślano zaś określonym strojem, oczywiście i tu kreatywność pobijała wszelkie rekordy. Wychowawcy, ma się rozumieć, w niczym nie ustępowali swoim podopiecznym…
O przedsięwzięciu dziś możemy już tylko poczytać w szkolnych archiwach. W 2009 roku miała miejsce ostatnia edycja imprezy… A szkoda…

Gala Nauczycielskich Oskarów

To impreza organizowana w ramach obchodów Święta Edukacji Narodowej, znanego powszechnie jako Dzień Nauczyciela.

Organizowana z niezwykłą pompą, właściwie w niczym nie ustępowała tej hollywoodzkiej. Perfekcyjni konferansjerzy, czerwony dywan, ekran, na którym wyświetlano nazwiska „nominowanych”, prawdziwe statuetki, które do dziś wyeksponowane są w gabinetach wyróżnionych profesorów. Bo i powodów do dumy nie brakowało, o czym świadczą tytuły kategorii, w których można było zostać nominowanym, bądź nagrodzonym: „Mikrofon roku”, „Żartowniś roku”, „Szwajcarski zegarek”, „Luzak roku”, „Złoty wykładowca”, „Gorący uśmiech”, „Złota katarynka”, „Bratnia dusza”. Można sobie wyobrazić napięcie, jakie towarzyszyło otwieraniu kolejnych kopert z nazwiskami nagrodzonych… Te niezapomniane chwile pozostają już tylko w pamięci, gdyż Gala Oskarowa jest imprezą archiwalną.

Spotkania opłatkowe

 

Spotkania opłatkowe należą do najstarszych tradycji szkoły. Wszystkim niewątpliwie kojarzą się z ciepłym, serdecznym, jednocześnie podniosłym i wzruszającym okresem Bożonarodzeniowym. Uczniowie pod okiem swych profesorów przygotowują świąteczny występ artystyczny. Przybierał on bardzo różne konwencje: m.in. klasycznych jasełek, międzynarodowego przeglądu tradycji, show „Panu Jezusowi grajmy, śpiewajmy” – na kształt słynnego „Mam talent”.
Szkolna aula rozbrzmiewa wspólnym kolędowaniem, ucichają spory, konflikty, ze wzruszenia kręci się łza w oku, a i myśl o wyczekiwanej przerwie świątecznej wszystkim dodaje otuchy…
Oprócz nauczycieli, również tych emerytowanych, gośćmi spotkania opłatkowego są zwykle uczniowie klas maturalnych. W ten sposób zaszczepia się w sercach przyszłych absolwentów sentyment do czasów szkolnych…

„Góra grosza”

 

To akcja charytatywna, która organizowane jest w szkole regularnie od 2002 roku. Przedsięwzięciem kierują przedstawiciele Szkolnej Rady Uczniowskiej.
Poszczególne klasy rywalizują ze sobą w zbieraniu datków, liczy się najdrobniejszy bilon, który w finale tworzy zwykle dość pokaźną „górę grosza”. Uczniowie mają okazję wykazać się swą wrażliwością wobec potrzebujących, jednocześnie klasy najbardziej szczodre nagradzane są zwykle jednodniowym „certyfikatem nietykalności”.

Starostwo Powiatowe w Chrzanowie Portal Oświatowy Powiatu Chrzanowskiego