2018-01-29

W dniu 29 stycznia 2018 r. w Zespole Szkół w Libiążu odbył się finał konkursu matematycznego pt.: „Kawiarenka Szkocka”. Zainaugurowaliśmy w ten sposób obchody stulecia odzyskania niepodległości.

Pamiętamy, że po utracie niepodległości niemal od razu wielokrotnie Polacy podejmowali wysiłek militarny i intelektualny, by znów na mapie Europy pojawił się kraj o bardzo bogatej tradycji i historii. Naszą wolnością, która wybuchła 11 listopada 1918 r., cieszyliśmy się bardzo krótko. W ciągu zaledwie 20 lat odbudowano całą strukturę państwową. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie talent i determinacja Polaków.

W ramach opracowanego na ten rok kalendarzowy projektu: 100 – przystanek- NIEPODLEGŁOŚĆ naszym zamiarem jest pokazanie dorobku intelektualnego i kulturalnego właśnie tego okresu.

Zaczęliśmy od zaprezentowania biografii i dorobku naukowego wybitnego, znanego na całym świecie - ale w Polsce zapomnianego - Stefana Banacha.

W ciągu miesiąca siedem zespołów z różnych klas poszukiwały informacji na temat Banacha oraz lwowskiej szkoły matematyków. Zebrane informacje wykorzystały rozwiązując „arcytrudny” test matematyczny (oczywiście dot. biografii wybitnego matematyka) oraz przygotowały scenki prezentujące epizody z jego życia.

W klimacie lat 20 – tych i 30 – tych przy kawiarnianych stołach, słodkościach, aromacie serwowanej kawy i sączącej się muzyce zaproszone klasy uczestniczyły w lekcji otwartej. W ten sposób poznaliśmy życie i twórczość wybitnej postaci, który zwykł mawiać, że: „Tylko państwa, które pielęgnują matematykę,mogą być silne i potężne” oraz „Matematyka jest najpiękniejszym i najpotężniejszym tworem ducha ludzkiego”.Dzięki odegranym scenkom przenieśliśmy się w czasie do momentu, kiedy na krakowskich Plantach Banach został „podsłuchany” przez genialnego Steinhausa i zaproszony do Lwowa; kiedy podstępem został zmuszony do obrony doktoratu; kiedy tracił poczucie czasu w kawiarni Szkockiej, zapisując teorie w tzw. Księdze Szkockiej; kiedy prowadził zajęcia ze studentami tak prosto, że wybaczano mu spóźnienia.