Międzynarodowe wymiany młodzieży - 2008

LIPIEC - spotkanie uczniów z Litwy, Francji, Polski, Rumunii i Turcji we francuskim Carcassonne.

Młodzież Zespołu Szkół we francuskim Carcasonne

Carcassonne to urocze, pięknie położone miasteczko na południu Francji. Tam w dniach od 7 do 16 lipca 2008 kilkoro uczniów naszej szkoły przebywało na wakacyjnej wymianie międzynarodowej.


Zamieszkaliśmy w ponad stuletniej winnicy otoczonej niekończącymi się polami winogron i widokiem na góry d'Alaric. Miejsce jak zaczarowane, ludzie wspaniali! A byli to młodzi ludzie aż z 5 państw: Francji, Turcji, Rumunii, Litwy i oczywiście my- z Polski.
Przed południem odbywały się zajęcia na temat: problemów nurtujących młodych europejczyków, planowania rodziny oraz zwyczajów panujących w poszczególnych krajach. Ale prawdziwe życie nas młodych zaczynało się wieczorem, a kończyło późną nocą. Integrowaliśmy się poprzez wspólne rozmowy, śpiewy, tańce, gotowanie regionalnych potraw. Niezapomniane wrażenia pozostawiła gra w petankę o północy oraz wieczorki francuskie, na które jeździliśmy do okolicznych miejscowości. Tam poznawaliśmy lokalne tradycje, zapoznawaliśmy się z tajnikami produkcji wina oraz tańczyliśmy w rytm francuskiej muzyki nad Kanałem du Midi (to 360 kilometrowa droga wodna łącząca Morze Śródziemne z Oceanem Atlantyckim). .
Byliśmy także w teatrze. Wprawdzie nie rozumieliśmy dokładnie słów sztuki, ale sugestywna i doskonała gra aktorów spowodowała, że sztuka nas zachwyciła! Zaproszono nas również na obchody Narodowego Dnia Francji do Carcassonne, gdzie przyjeżdża wielu Francuzów, by podziwiać pokazy sztucznych ogni - podobno najpiękniejsze w całym kraju, a nawet w Europie. Nas również oczarowały. Jednakże najbardziej niezapomniany był dla nas dzień nad Morzem Śródziemnym, szeroka plaża w Norbonne, błękitna woda, wysokie fale, słońce nieśmiało przedzierające się przez chmury i wspaniali przyjaciele wokoło. Czego można chcieć więcej?

 

Szybko mijał czas i po 10 wspólnie przeżytych dniach przyszło nam opuścić winne gaje, pola słoneczników i gorący klimat południa. (Nie mieliśmy jeszcze na to ochoty!). Zbliżyliśmy się wszyscy do siebie, mimo innego języka, kultury, różnych tradycji, przekonań religijnych. Nie ma granic, przeszkód, gdy młodzież wzajemnie okazuje sobie sympatię, zrozumienie, a nawet przyjaźń.

 

Serdecznie dziękujemy pani profesor Wandzie Jarczyk za zorganizowanie dla nas tego cudownego i niezapomnianego wyjazdu.

CZERWIEC - wymiana polsko-irlandzka

Dwudziestoosobowa grupa uczniów naszej szkoły pod opieką nauczycielek Anety Gawin i Wandy Jarczyk wzięła udział w wymianie międzynarodowej, która odbyła się w dniach 22-27 czerwca 2008 r. nad zalewem Chechło.

 

Jak wygląda typowy Irlandczyk?
Przeważnie mieszkaniec szmaragdowej wyspy kojarzy się nam się z osobnikiem, który ma na imię Sean, chodzi w niezobowiązującym, a nawet niedbałym stroju, pije Guinnessa i podryguje w takt skocznej irlandzkiej muzyki.

 

A jak nas Polaków postrzegają inni?
W świadomości wielu cudzoziemców funkcjonuje obraz Polski jako biednego komunistycznego kraju, krainy wiecznych mrozów, gdzie białe niedźwiedzie przechadzają się po ulicach. Polak zaś to ten, który pracuje w Irlandii na budowie, w Anglii na zmywaku lub zbiera truskawki na południu Europy.

 

Stereotypy wynikają z niewiedzy. W popularnych przesądach jak w krzywym zwierciadle odbija się karykaturalny obraz Polaka czy też Irlandczyka jakże daleki od rzeczywistości.

 

Te i inne stereotypy staraliśmy się przełamać podczas tygodniowej wymiany międzynarodowej. 40 osobowej grupa młodzieży z naszej szkoły oraz z Irlandii spotkała się pod hasłem „Łamiemy stereotypy” .

 

Spotkanie to spełniło moje oczekiwania, a nawet więcej, urzeczywistniło moje marzenia. Spotkałam osoby z innych krajów i miałam możliwość obserwowania różnic i podobieństw pomiędzy naszymi kulturami. Pokazaliśmy naszym rówieśnikom kilka miłych zakątków Polski południowej. Wędrowaliśmy po Tatrach, zwiedzaliśmy Kraków, żeglowaliśmy po zalewie Chechło i jeździli konno. Wreszcie mogłam porozmawiać w języku angielskim poza murami szkolnymi - podsumowuje - jedna z uczestniczek wymiany.

 

Wanda Jarczyk

zamknij