Koła zainteresowań

SZKOLNE KOŁO TEATRALNE

Śmiech do łez, niezapomniane chwile i emocje sięgające zenitu.

W ten sposób działalność szkolnego kółka teatralnego zareklamował jeden z jego uczestników. Ile w tym przesady? Warto się przekonać.
Pierwsze spotkania miały miejsce we wrześniu 2013 r. Ćwiczymy zwykle raz w tygodniu, po lekcjach, aczkolwiek przed samą „premierą” próby przebiegają zdecydowanie intensywniej, czasami kilka razy w tygodniu.
Przedstawienia w dużej mierze podporządkowane są kalendarzowi roku szkolnego. Zatem debiut przypadł na grudzień, z okazji mikołajek wystawiliśmy bajkę, „ Księżniczkę na ziarnku grochu”. Na widowni zasiadły dzieci pracowników szkoły, za drugim zaś razem dzieci z sąsiadującego ze szkołą Przedszkola nr 2. Trudno chyba o sympatyczniejszą publiczność. Bajeczka utrzymana była w lekko komicznej konwencji, stąd ten „śmiech do łez” podczas prób… ( czasami były to łzy rozpaczy – w przypadku prowadzącej koło ) Nastrój dobrej zabawy zniwelował tremę premierowego występu i udzielił się publiczności. Szczególną popularność zdobyły dwie urocze księżniczki grane przez… chłopców z technikum. Niech sprawa ich przygód z kobiecą garderobą pozostanie zakulisową tajemnicą…
Kolejnym razem postanowiliśmy zmierzyć się z konwencją lekkiego absurdu i groteski w wydaniu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Montaż poetycki składający się z fragmentów Teatrzyku Zielona Gęś i kilku wierszy poety odważyliśmy się wystawić podczas Dnia Otwartego dla gimnazjalistów. Słowo: „odważyliśmy się” jest tu użyte celowo, gdyż byliśmy pełni obaw, na ile oryginalna i daleka od współczesnych upodobań konwencja spodoba się gimnazjalnym trzecioklasistom. Z ulgą i satysfakcją mogliśmy się przekonać, że nasze przedstawienie „trafiło”, a śmiech publiczności i brawa były tego wyraźnym dowodem.
Gałczyński towarzyszył nam również podczas Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. W kategorii „Wywiedzione ze słowa” dwóch przedstawicieli naszego kółka – Marta Wierzbic i Konrad Kierc – dotarło do poziomu rejonowego. Występ na deskach profesjonalnej sceny Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie był niewątpliwie cennym doświadczeniem
Końcem kwietnia pożegnaliśmy maturzystów, dedykując im luźną adaptację II cz. „Dziadów” A. Mickiewicza. Oczywiście wywoływanymi duchami cierpiętników były maturalne duszyczki poszczególnych klas. Staraliśmy się wpleść do scenariusza humorystyczne ciekawostki na ich temat. Większość została odczytana, gromki śmiech widowni pozwolił nam stwierdzić, że nikt się nie obraził.

Po wakacyjnej przerwie ruszamy ponownie do działania. Mam nadzieję, że mój entuzjazm podzielają inni uczestnicy kółka :)

EWELINA PAŁKA - OPIEKUN

KOŁO TEATRALNE W JĘZYKU ANGIELSKIM

Prowadzenie zajęć teatralnych i przygotowywanie spektakli w języku angielskim jest ciekawą i przyjemną metodą pracy z uczniami. Pozwala ona na urozmaicenie procesu kształcenia, gdyż techniki wykorzystywane na zajęciach uczą młodzież samodzielnego myślenia i działania, aktywności i otwartości, rozwijają emocje i podnoszą samoocenę.
Ponadto uczestnicy poszerzają swoją wiedzę z dziedziny języka angielskiego, ponieważ produktami końcowymi cyklu przeprowadzonych zajęć są amatorskie przedstawienia w języku angielskim.
Oryginalność tych zajęć polega na umiejętności łączenia zagadnień z dziedziny teatru i poszerzaniu kompetencji językowych.
Uczestnikami koła są uczniowie: Wiktoria Żak, Jadwiga Binięda, Konrad Sukiennik, Dawid Glistak, Patryk Kurdziel, Wojciech Budniak, Konrad Węgrzyn, Grzegorz Smętek, Grzegorz Jędrocha i Aleksandra Zięba .

Do tej pory w ramach zajęć uczniowie przygotowali kilka przedstawień w języku angielskim pt: „Trains timetable” oraz „Am I fussing you” z Latającego Cyrku Monty Pythona oraz własną interpretację „Puss in boots”.
Ponadto uczniowie zaangażowali się w projekt w ramach realizacji akcji „Wolność – czujesz to?” realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie. Wspólnie z młodzieżą przygotowaliśmy kilkuminutowy filmik prezentujący opinie uczniów Zespołu Szkół w Libiążu na temat wolności. W realizacji filmiku wzięli udział głównie uczniowie biorący udział w zajęciach z koła – w sumie 10 osób. Przygotowany przez nas filmik został zaprezentowany podczas spotkania „Wolność – czujesz to?”, które odbyło się 25 marca 2014 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie.

Aneta Gawin

KOŁO POEZJI ŚPIEWANEJ

 

Spotkania „Koła Poezji Śpiewanej” w naszej szkole łączą przyjemność wspólnego przebywania i śpiewania z odkrywaniem piękna poezji i nauką śpiewu.

Od października 2013r. spotykamy się w każdy czwartek o godz. 14:00. Nauczycielem prowadzącym jest p. Janusz Saługa.
Czym jest poezja śpiewana?
Jak mówi definicja „Poezja śpiewana” - to pojemny i nieprecyzyjnie określony gatunek muzyczny, w którym utwory składają się z wiersza, zwykle o charakterze ballady, oraz skomponowanej specjalnie do utworu muzyki. Najczęściej są to kompozycje o głębokiej treści, wyszukanej, często delikatnej melodii oraz skromnej aranżacji (zwykle na gitarę).
Pierwszym wyzwaniem naszej grupy był udział w szkolnych jasełkach. Przygotowaliśmy kolędy tradycyjne , (pasujące do scenariusza przygotowanego przez p. Beatę Czarnik i Zofię Dyndę) , jak i kolędy mniej znane np. do tekstów Leszka Aleksandra Moczulskiego.
Drugim zadaniem, którego podjęliśmy się jako grupa było przygotowanie w naszej szkole obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych przypadającego na 1 marca 2014. W przygotowanym słowno- muzycznym programie sięgnęliśmy po utwory i poezję takich znakomitości jak Jacek Kaczmarski – „ Modlitwa o wschodzie słońca”, Przemysław Gintrowski – „Jeszcze dzień jeszcze dwa..” , Zbigniew Herbert – „Mur” , czy też Andrzej Kołakowski – „ Przysięga” czy „Ballada o drugiej konspiracji”.

JANUSZ SAŁUGA - OPIEKUN

KOŁO GEOLOGICZNE

Zapraszamy wszystkich chętnych do uczestniczenia w wycieczkach terenowych o tematyce geologiczno-przyrodniczej podczas których będziemy posługiwać się mapami, kompasami, będziemy rozpoznawać budowę geologiczną skał i utwory tektoniczne w naszej okolicy i nie tylko. Co roku organizujemy również wycieczkę do libiąskiej kopalni dolomitu oraz na Akademię Górniczo-Hutniczą na giełdę minerałów, skał i skamieniałości.

AGNIESZKA KOPYĆ - OPIEKUN

POZALEKCYJNE ZAJĘCIA SPORTOWE

SZKOLNE KOŁO CARITAS

 

Caritas – „Nadmiar dobroci nie szkodzi!”
W ciągu roku szkolnego 2013/2014 dzięki chętnym do współpracy uczniom i nauczycielom udało nam się zorganizować bardzo wiele akcji, by pomóc tym najbardziej potrzebującym ludziom. Między innymi jak co roku udała nam się zbiórka żywności dla będących w potrzebnie uczniów naszej szkoły – potocznie nazywaną „Świąteczną Paczką”. Nie może zabraknąć akcji zbierania nakrętek, która trwała, trwa i będzie trwać. Udało nam się także wyjść poza teren szkoły, a nawet granic państwa i pomogliśmy dzieciom z przedszkola w Mołdawii za pośrednictwem Sióstr Służebniczek, gdzie przekazaliśmy żywność trwałą, przybory, chemię. Wysłuchując prośby zorganizowaliśmy akcję charytatywną pt. „Pomoc osobie poszkodowanej w wypadku” i pomogliśmy w zbiórce pieniędzy na kosztowne leczenie. Wsparliśmy również znaną już coraz bardziej Kampanię „Drugie Życie” propagując do podpisania oświadczenia woli, do oddania narządów po śmierci. 25 marca był obchodzony Dzień Świętości Życia – Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, wystawiliśmy na przewiązce gazetkę proszącą o modlitwę za zagrożone życie dzieci w łonie matki. Ale nie myśleliśmy tylko o ludziach i pupile, które nie mają domu, pozostające w schronisku otrzymały od nas karmę, miski, obroże, smycze czy zabawki.
Z tego miejsca chciałam serdecznie podziękować wszystkim, którzy wzięli udział samodzielnie, bez zmuszania i myślę, że dalej będą tak aktywnie uczestniczyć w akcjach organizowanych przez szkołę i dalej będą mieć otwarte serca na potrzeby nie tylko w okresie świątecznym. A także podziękowania dla prowadzących nauczycieli p. Marioli Cupiał, p. Annie Kuli i ks. Januszowi Grodeckiemu :-)

 

Żaneta Wierzgoń IIIe

 

zamknij