Koła zainteresowań

SZKOLNE KOŁO TEATRALNE

Śmiech do łez, niezapomniane chwile i emocje sięgające zenitu.

W ten sposób działalność szkolnego kółka teatralnego zareklamował jeden z jego uczestników. Ile w tym przesady? Warto się przekonać.
Pierwsze spotkania miały miejsce we wrześniu 2013 r. Ćwiczymy zwykle raz w tygodniu, po lekcjach, aczkolwiek przed samą „premierą” próby przebiegają zdecydowanie intensywniej, czasami kilka razy w tygodniu.
Przedstawienia w dużej mierze podporządkowane są kalendarzowi roku szkolnego. Zatem debiut przypadł na grudzień, z okazji mikołajek wystawiliśmy bajkę, „ Księżniczkę na ziarnku grochu”. Na widowni zasiadły dzieci pracowników szkoły, za drugim zaś razem dzieci z sąsiadującego ze szkołą Przedszkola nr 2. Trudno chyba o sympatyczniejszą publiczność. Bajeczka utrzymana była w lekko komicznej konwencji, stąd ten „śmiech do łez” podczas prób… ( czasami były to łzy rozpaczy – w przypadku prowadzącej koło ) Nastrój dobrej zabawy zniwelował tremę premierowego występu i udzielił się publiczności. Szczególną popularność zdobyły dwie urocze księżniczki grane przez… chłopców z technikum. Niech sprawa ich przygód z kobiecą garderobą pozostanie zakulisową tajemnicą…
Kolejnym razem postanowiliśmy zmierzyć się z konwencją lekkiego absurdu i groteski w wydaniu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Montaż poetycki składający się z fragmentów Teatrzyku Zielona Gęś i kilku wierszy poety odważyliśmy się wystawić podczas Dnia Otwartego dla gimnazjalistów. Słowo: „odważyliśmy się” jest tu użyte celowo, gdyż byliśmy pełni obaw, na ile oryginalna i daleka od współczesnych upodobań konwencja spodoba się gimnazjalnym trzecioklasistom. Z ulgą i satysfakcją mogliśmy się przekonać, że nasze przedstawienie „trafiło”, a śmiech publiczności i brawa były tego wyraźnym dowodem.
Gałczyński towarzyszył nam również podczas Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. W kategorii „Wywiedzione ze słowa” dwóch przedstawicieli naszego kółka – Marta Wierzbic i Konrad Kierc – dotarło do poziomu rejonowego. Występ na deskach profesjonalnej sceny Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie był niewątpliwie cennym doświadczeniem
Końcem kwietnia pożegnaliśmy maturzystów, dedykując im luźną adaptację II cz. „Dziadów” A. Mickiewicza. Oczywiście wywoływanymi duchami cierpiętników były maturalne duszyczki poszczególnych klas. Staraliśmy się wpleść do scenariusza humorystyczne ciekawostki na ich temat. Większość została odczytana, gromki śmiech widowni pozwolił nam stwierdzić, że nikt się nie obraził.

Po wakacyjnej przerwie ruszamy ponownie do działania. Mam nadzieję, że mój entuzjazm podzielają inni uczestnicy kółka :)

EWELINA PAŁKA - OPIEKUN

KOŁO POEZJI ŚPIEWANEJ

 

Spotkania „Koła Poezji Śpiewanej” w naszej szkole łączą przyjemność wspólnego przebywania i śpiewania z odkrywaniem piękna poezji i nauką śpiewu.

Nauczycielem prowadzącym jest p. Janusz Saługa.
Czym jest poezja śpiewana?
Jak mówi definicja „Poezja śpiewana” - to pojemny i nieprecyzyjnie określony gatunek muzyczny, w którym utwory składają się z wiersza, zwykle o charakterze ballady, oraz skomponowanej specjalnie do utworu muzyki. Najczęściej są to kompozycje o głębokiej treści, wyszukanej, często delikatnej melodii oraz skromnej aranżacji (zwykle na gitarę).
Pierwszym wyzwaniem naszej grupy był udział w szkolnych jasełkach. Przygotowaliśmy kolędy tradycyjne, (pasujące do scenariusza przygotowanego przez p. Beatę Czarnik i Zofię Dyndę) , jak i kolędy mniej znane np. do tekstów Leszka Aleksandra Moczulskiego.
Drugim zadaniem, którego podjęliśmy się jako grupa było przygotowanie w naszej szkole obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych przypadającego na 1 marca 2014. W przygotowanym słowno- muzycznym programie sięgnęliśmy po utwory i poezję takich znakomitości jak Jacek Kaczmarski – „ Modlitwa o wschodzie słońca”, Przemysław Gintrowski – „Jeszcze dzień jeszcze dwa..” , Zbigniew Herbert – „Mur” , czy też Andrzej Kołakowski – „ Przysięga” czy „Ballada o drugiej konspiracji”.

JANUSZ SAŁUGA - OPIEKUN

KOŁO GEOLOGICZNE

Zapraszamy wszystkich chętnych do uczestniczenia w wycieczkach terenowych o tematyce geologiczno-przyrodniczej podczas których będziemy posługiwać się mapami, kompasami, będziemy rozpoznawać budowę geologiczną skał i utwory tektoniczne w naszej okolicy i nie tylko. Co roku organizujemy również wycieczkę do libiąskiej kopalni dolomitu oraz na Akademię Górniczo-Hutniczą na giełdę minerałów, skał i skamieniałości.

 

POZALEKCYJNE ZAJĘCIA SPORTOWE

SZKOLNE KOŁO CARITAS

 

Caritas – „Nadmiar dobroci nie szkodzi!”

W ciągu kilku lat działalności, dzięki chętnym do współpracy uczniom i nauczycielom udało nam się zorganizować bardzo wiele akcji, by pomóc tym najbardziej potrzebującym.

Akcje charytatywne:

-zbiórka nakrętek na sprzęt rehabilitacyjny dla dziecka niepełnosprawnego.

- zbiórka koców, pledów, artykułów spożywczych, chemii dla zwierząt ze schroniska w Oświęcimiu.

- akcja „Pełna miska dla schroniska” i „ Mikołajki dla schroniska”

-zbiórka żywności dla najbardziej potrzebujących uczniów naszej szkoły akcja „Świąteczna

Paczka”

- Wolontariat – udział uczniów w akcjach charytatywnych organizowanych dla osób potrzebujących na terenie gminy Libiąż.

2. Akcja ekologiczna :

- zbiórka zużytych baterii.

Opiekunami koła są : M. Cupiał, ks. S. Kozyra, B. Czarnik, Z. Dynda

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim pomagającym!

 

 

zamknij