Z wizytą w NBP

2014-05-16

Klasa Ie w dniu 16.05.2014r. odwiedziła oddział Narodowego Banku Polskiego w Katowicach.

W dniu 16.05.2014r. odbyła się wycieczka klasy Ie do oddziału Narodowego Banku Polskiego w Katowicach. Budynek banku jest nowoczesny i prezentuje się majestatycznie. Przewodnik, który nas oprowadzał zapewniał, że zabezpieczenia znajdujące się w banku są w stanie powstrzymać każdego kto chciałby wtargnąć do skarbca. Na początku oglądaliśmy srebrne i złote monety emitowane przez NBP na różne okazje.
Kolejnym punktem był bardzo ciekawy pokaz zabytkowych maszyn liczących monety i stosowanych dawniej „kalkulatorów”.
Potem poznawaliśmy metody wybijania monet jak również tajniki produkcji pieniędzy w przeszłości i dziś. Przez chwilę o pieniądzach opowiadała nam nawet holohostessa.
Jednym z ciekawszych punktów zwiedzania Banku była sortownia pieniędzy, w której można było zobaczyć najnowocześniejszą technikę sprawdzania stanu banknotów i monet oraz ich liczenia. Zaletą tej mechanizacji jest zastąpienie 60 pracowników jedną maszyną.
Następnym punktem wycieczki było poznanie metod zabezpieczenia banknotów - szczególnie nowej serii, która jest właśnie wprowadzana do obiegu.
Atrakcją wizyty, która najbardziej spodobała się uczniom była możliwość podniesienia, ewentualnie zrobienia zdjęcia ze sztabką złota ważącą bagatela… 13 kg. Ciekawostką jest fakt, że sztabka jest warta 1,5 mln zł, więc każdy mógł się przez chwilę poczuć jak milioner.
Pod koniec zwiedzania mogliśmy również samodzielne wybijać monety na pamiątkę wizyty. Wycieczka udała się bardzo dobrze, byliśmy pod wrażeniem nowoczesnego Banku. Wszyscy wrócili zadowoleni, a niektórzy dodatkowo z pamiątkowymi gadżetami w postaci brykietów ze zmielonych banknotów o równowartości 13tyś zł :-)

Aleksandra Kuszczak
Dawid Urbanik

zamknij