Warsztaty medyczne – 3 grudnia 2014r.

2014-12-04

Warsztaty „Echo-cardia” czyli jak sprawnie wykonać automatyczną defibrylację (AED) i podstawowe zabiegi reanimacyjne (BLS)

Warsztaty „Echo-cardia” czyli jak sprawnie wykonać autematyczną defibrylację (AED) i podstawowe zabiegi reanimacyjne (BLS) zorganizowane prze Krakowską Wyższą Szkołę Promocji Zdrowia były głównym celem naszego (klasy Ie) wyjazdu do Krakowa.
Zajęcia podzielono na dwie części. Na początku mogliśmy wysłuchać wykładów na temat: budowy i zasady działania serca, udzielania pierwszej pomocy przy nagłym zatrzymaniu krążenia oraz pracy ratowników medycznych.
Druga część spotkania przeznaczona była na ćwiczenia. Wykonywaliśmy mechaniczne uciski klatki piersiowej i wentylację – resuscytacja – i mogliśmy korzystać z defibrylatora. To super urządzenie, które mówiło nam, jak mamy postępować na miejscu zdarzenia.
Szło nam całkiem dobrze, a w układaniu poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej nie mieliśmy sobie równych. Wszystko to dzięki ćwiczeniom prowadzonym przez panią Jadwigę Bochenek na zajęciach z edukacji dla bezpieczeństwa.
Udział w zajęciach pozwolił nam zminimalizować lęk przed udzieleniem pierwszej pomocy. Trzeba pamiętać, że zanim przyjedzie wykwalifikowany personel medyczny wraz z profesjonalnym sprzętem, to w NAS „ludziach z boku” jest MOC ratowania. Dotarcie na miejsce zdarzenia ratowników zabiera sporo czasu, a każda sekunda ma ogromne znaczenie.
Po wyczerpujących warsztatach nasza wychowawczyni pani Agnieszka Król zabrała nas do kina na film „Bogowie”, tematyczne wiążący się z zajęciami.

Warsztaty oraz film wszystkim serdecznie polecam.

Uczeń klasy Ie

zamknij