Wymiana Polsko - Portugalsko – Estońsko - Turecka 22-28.08.2012

2012-09-03

Ostatni tydzień wakacji 2012 roku spędziliśmy biorąc udział w wymianie międzynarodowej. Wymiana odbyła się tradycyjnie w domkach kempingowych na Zalewem Chechło w Trzebini. Na ten upalny wakacyjny tydzień pomiędzy 22 a 28 sierpnia przyjechali do nas rówieśnicy aż z trzech krajów: Turcji, Estonii oraz dalekiej Portugalii. Młodzież turecka pochodziła z miasta Abrahama – Sanliurfy, leżącego nieopodal granicy syryjskiej. Nastolatki z Portugalii przyjechali z Barreiro – miasta leżącego po przeciwnej do Lizbony stronie zatoki. Natomiast nasi estońscy rówieśnicy z malutkiego miasteczka Elva – usytuowanego niedaleko starego uniwersyteckiego miasta Tartu.

Wspólnie realizowaliśmy projekt pod nazwą: „Kreatywnie o ekologii” . Projekt ten mógł odbyć się dzięki Programowi Unii Europejskiej „Młodzież w działaniu” , z którego to programu pochodził grant na realizacje działań.

 

Wszyscy uczestnicy spotkania łącznie z grupą polską zakwaterowani byli w domkach kempingowych nad zalewem.

 

Podczas wspólnego tygodnia odbywały się warsztaty na temat ekologii przygotowane przez uczniów z poszczególnych krajów. Takie tematy jak zmiana klimatu, odpady nuklearne, skutki globalizacji, bioróżnorodność, towarzyszyły nam każdego dnia. Ponieważ pogoda była iście wakacyjna zorganizowaliśmy także wiele rozgrywek sportowych. Turan – lider grupy tureckiej okazał się tutaj niezastąpiony wymyślając zabawy włączające każdego uczestnika.

 

Wspólnie zasmakowaliśmy adrenaliny wspinając się w parku linowym Dla kilku osób spacer po linie okazał się zbyt trudnym wyzwaniem i potrzebna była pomoc instruktorów w zjeździe w dół. Wspinaczka na Gubałówkę również okazała się, zwłaszcza dla naszych gości z Portugalii, bardzo trudna :). Liczne odpoczynki wydłużały miłe chwile spędzone na halach obok pasących się owiec. Wspaniale górskie klimaty i przede wszystkim widoki najbardziej docenili Estończycy, jako że pochodzą z wybitnie nizinnego kraju.

 

Czas zadumy i powagi nadszedł podczas zwiedzania Auschwitz – Birkenau. Większość Turków nie miała nawet pojęcia, ze takie miejsce na ziemi istniało.

 

Co ciekawe młodzież biorąca udział w wymianie reprezentowała cztery różne religie: byli wśród nas katolicy , luteranie, prawosławni oraz muzułmanie. Muzułmanie dwa dni przed przyjazdem na nas zakończyli święty miesiąc Ramadan. Każdy z 10 osobowej grupy tureckiej podczas tego miesiąca przestrzegał ścisłego postu, nie jedząc ani nie pijąc od wschodu do zachodu słońca.

 

Wieczorne ogniska, nocne rozmowy na kei, siatkówka na plaży, zajęcia interkulturalne zbliżyły nas do siebie. Przełamaliśmy barierę językowa. Niektórzy więcej porozmawiali po angielsku podczas tygodnia spędzonego na wymianie niż podczas kilku lat nauki w szkole. Czy wymiana się podobała? Chyba tak, skoro lista chętnych na kolejną wymianę – tym razem do Turcji jest już pełna.

 

Po niezapomnianych przeżyciach tego tygodnia powiedzieliśmy sobie do zobaczenia za rok w Turcji. Słowo „Żegnaj” byłoby dla nas za trudne. A teraz niecierpliwie czekamy aż wreszcie nadejdą kolejne wakacje i powiemy sobie „Marhaba” – czyli „Witaj” .

 

Wanda Jarczyk
wraz z uczestnikami wymiany

zamknij