Comenius w Zespole Szkół w Libiążu

2013-06-17

W dniach od 1 do 7 czerwca 2013 r. nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Libiążu gościli przedstawicieli pięciu państw - pięciu szkół partnerskich w ramach projektu Comenius. Grupa składała się z uczniów i nauczycieli następujących szkół: Instituto de EducaciónSecundariaSácilis (Pedro Abad, Cordoba, Hiszpania), InstitutoTecnicoIndustrialeStatale „EvangelistaTorricelli” (Sant’ Agata Militello, Sycylia, Włochy), Gimnáziumbl. Pavla Petra Godjdiea (Prešov, Słowacja), MahmetGunesAnadoluÖgretmenLisesi (Sanliurfa, Turcja) oraz EscolaSecundaria de Casquilhos (Barreiro, Lizbona, Portugalia).

To już ostatnie szóste spotkanie partnerów w ramach Europejskiego Programu Partnerskich Projektów Szkół „Uczenie się przez całe życie”. Głównym celem projektu „Human Rights and DigitalLiteracy for Young Europeans,” co w tłumaczeniu na język polski oznacza „Prawa człowieka i umiejętności informatyczne młodych Europejczyków” było zwrócenie uwagi opinii publicznej na łamanie praw człowieka i dziecka na świecie. Celami szczegółowymi zaś: zapoznanie się z Konwencją Praw Człowieka i Dziecka oraz stworzenie scenariuszy filmowych, nakręcenie filmów oraz ich edycja. Filmy maja na celu pokazanie, w jaki sposób łamane są prawa człowieka oraz dziecka na świecie. Podczas dwóch lat trwania projektu (wrzesień 2011 – sierpień 2013) odwiedziliśmy Turcję (październik 2011r.), Sycylię (luty 2012r.), Hiszpanię (maj 2012r.), Słowację (październik 2012r.), Portugalię (kwiecień 2013r.), aż w końcu przyszedł czas na spotkanie w Libiążu w Polsce. W projekcie realizowanym w Zespole Szkół w Libiążu bezpośrednio zaangażowanych było 15 uczniów oraz 5 nauczycieli. Podczas międzynarodowych wyjazdów uczestnicy nie tylko realizowali główne założenia projektu, ale mieli również możliwość poznania codziennego życia mieszkańców danego kraju, ich kulturę, zwyczaje oraz oczywiście najpiękniejsze zakątki Turcji, Sycylii, Hiszpanii, Słowacji, Portugalii. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia w życiu codziennym swoich umiejętności komunikacyjnych nabytych podczas lekcji języka angielskiego, gdyż głównym językiem projektu był język angielski.
Pierwsi goście, grupy z Hiszpanii, Portugalii i Turcji przyjechali do Polski w sobotę, 1 czerwca, dzięki czemu mieli okazję odpocząć przed intensywnym dniem pracy nad filmem. Po przyjeździe do Libiąża, uczniowie zostali powitani przez rodziny goszczące i wraz z nimi udali się do domów, nauczyciele zaśzostali odwiezieni do hotelu.
Niedzielę, 2 czerwca, po przyjeździe grup ze Słowacji oraz włoskiej Sycylii zaczęliśmy bardzo intensywnie. Uczniowie wraz z nauczycielami zostali podzieleni na kilka grup. Pierwsza grupa nauczycieli pracowała nad raportem końcowym, który każdy koordynator musi dostarczyć do swojej Agencji Narodowej czuwającej nad prawidłowym przebiegiem projektu. Kolejna grupa uczniów i nauczycieli pracowała nad edycją filmów nagranych w Portugalii. Inna grupa uczestniczyła w warsztatach tanecznych przygotowanych przez nauczyciela z Hiszpanii. Po obiedzie nadszedł czas na mały odpoczynek przed popołudniowymi zajęciami. Wycieczka do pobliskiego skansenu w Wygiełzowie i spacer na zamek w Lipowcu okazał się świetnym relaksem przed popołudniową pracą nad filmem.
Poniedziałek, 3 czerwca, był pierwszym oficjalnym dniem spotkania w szkole, który rozpoczął się od przywitania gości przez Panią Dyrektor Bogumiłę Buchałę. Następnie goście obejrzeli krótką prezentację dotycząca historii Polski oraz historii naszej szkoły, gdyż obchodziła ona niedawno pięćdziesięciolecie swojego założenia. Uczniowie Zespołu Szkół w Libiążu przygotowali również część artystyczną, podczas której zaprezentowali swoje umiejętności wokalne oraz taneczne.Następnie goście z zagranicy mieli możliwość zwiedzenia szkoły oraz uczestniczenia w zajęciach lekcyjnych, na których zostali bardzo ciepło przywitani przez uczniów Zespołu Szkół. Miła niespodzianka czekała na naszych gości na Hali Sportowej, jaką był pokaz akrobatyczny przygotowany przez nauczycieli wychowania fizycznego. Po odwiedzinach w szkole przyszedł czas na wizytę w Sztolni w pobliskimZakładzie Górniczym „Janina.” Popołudnie to czas spotkania z Burmistrzem Panem Jackiem Latko oraz jego zastępcą Panem Jarosławem Łabęckim oraz wizytę w Kościele Parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego. Pod koniec tego licznego w atrakcje dnia wróciliśmy na warsztaty do szkoły, a wieczorem młodzież miała okazję spróbować naszego regionalnego przysmaku „prażonych”.
Środę, 4 czerwca, rozpoczęliśmy od warsztatów, a następnie udaliśmy się na wizytę w oświęcimskim muzeum Auschwitz i Birkenau. Uczestniczyliśmy też w warsztatach o prawach człowieka przygotowanych w Centrum Żydowskim.
W czwartek, 5 czerwca, wyruszyliśmy na wyprawę do Zakopanego. Niestety z powodu rzęsistego deszczu i mgły musieliśmy zapomnieć o chodzeniu po górach. Wyjechaliśmy wiec kolejką na Gubałówkę, a następnie w deszczu spacerowaliśmy po Krupówkach, gdzie nasi goście mieli okazję skosztowania regionalnego, wędzonego sera zwanego „oscypkiem,” oraz zakupienia pamiątek.
Kolejny dzień, 6 czerwca, to dzień wizyty w stolicy Małopolski-Krakowie, który również przywitał nas deszczem. Po przejściu Trasą Królewską od Barbakanu aż po Wawel, wysłuchując po drodze Krakowskiego Hejnału został jeszcze czas na zakupy w Sukiennicach, m.in. kolejnego lokalnego specjału – obwarzanka. Po powrocie do Libiąża, wieczorem, nauczyciele wraz z zaproszonymi gośćmi zjedli uroczystą kolację, podczas której wręczono certyfikaty uczestnictwa w projekcie oraz podsumowano mijający już projekt Comenius.
7 czerwca 2013. Nadszedł czas rozstania.Towarzyszy mu ponura atmosfera. Czułym pożegnaniom, szczerym podziękowaniom z łezką w oku nie było końca, ale zgodnie ze starym powiedzeniem – co dobre, szybko się kończy,tak i nasze spotkanie musiało dobiec końca. Już wczesnym rankiem opuszcza nas grupa turecka, a po niej kolejno hiszpańska, portugalska i słowacka. Grupa włoska, mimo iż dopiero w niedzielę 8 czerwca opuszcza granice naszego kraju, to także wyjeżdża z Libiąża chcąc jeszcze zwiedzić Częstochowę i Kopalnię Soli w Wieliczce.
Na zawsze zachowamy wspomnienia tych dni, wspaniale spędzonego czasu i nawiązania wspaniałych silnych przyjaźni. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś spotkamy się w podobnym gronie.

 

Joanna Syc
nauczyciel języka angielskiego
w Zespole Szkół w Libiążu

zamknij