Klasy technikum obsługi turystycznej na targach turystycznych w Poznaniu

2014-10-25

Relacja uczestników wyjazdu szkoleniowego klas technikum obsługi turystycznej finansowanego z projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce 

 

W dniach 22.10.2014-24.10.2014 wszystkie klasy technikum obsługi turystycznej brały udział w wyjeździe szkoleniowym:  Zapoznanie ze specyfiką zawodu przewodnika, pilota, udział w targach turystycznych w Poznaniu. 

Koszty wyjazdu były finansowane ze środków projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce.

W pierwszym dniu przywitały nas nieprzyjazne warunki atmosferyczne. Mimo deszczowej pogody z uśmiechem na twarzy zwiedzaliśmy Katedrę Gnieźnieńską ze słynnymi Drzwiami Gieźnieńskimi. Potem zwiedzaliśmy Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz wyruszyliśmy na mały spacer po Starym Mieście. Po wyczerpującym dniu udaliśmy się do hotelu w Koszutach.
Następnego dnia zaraz po śniadaniu wybraliśmy się do Koszuckiego Dworu, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Ziemi Średzkiej. Pani przewodnik bardzo miło przywitała całą grupę. Z pasją oprowadzała nas po pięknych wnętrzach i z ogromnym zaangażowaniem udzielała informacji o historii Dworu. Na koniec koleżanka z klasy 3d zagrała dla wszystkich „mini koncert” na zabytkowym fortepianie co wzbudziło miłe zaskoczenie wśród grupy.
Kolejnym punktem programu był Kórnik. Najpierw zwiedzaliśmy z panią przewodnik najstarsze i największe w Polsce Arboretum. Romantyczny budynek otoczony jest pięknym parkiem, żałowałyśmy że nasz wyjazd nie odbywa się w maju, podczas kwitnienia magnolii, azalii i różaneczników. Zobaczyliśmy tam wiele ciekawych gatunków drzew i krzewów no i słynną wierzbę na której rosną przysłowiowe gruszki . Następnie przeszliśmy do Zamku, tam czekała na nas kolejna pani przewodnik, która oprowadzała nas po wnętrzach zamkowych. Miała ogromną wiedzę na temat historii budynku i jego mieszkańców m.in. na temat słynnej Białej Damy, ale jednocześnie często unosiła głos aby okazać zdenerwowanie, gdy ktoś niechcący dotknął eksponatu lub zbyt wolno przemieszczał się między salami zamkowymi. Nie potrafiła nawiązać z nami takiego kontaktu jak pani przewodnik z Dworu koszuckiego.
Z Kórnika udaliśmy się do Poznania, gdzie zaczęliśmy zwiedzać Stare miasto. Pani Joanna – przewodnik miejski od początku wzbudziła w nas sympatię. Mimo niezbyt przyjaznej pogody potrafiła zachęcić grupę do zwiedzania. Angażowała nas do „konkursów” które przygotowała. Pokazała nam również jak ciężka jest praca przewodnika gdy oprowadza grupę ludzi niepełnosprawnych. W tym celu zasłoniła oczy dwóm naszym koleżankom i starannie opowiadała o szczegółach zwiedzanych obiektów w tym o kolorach, kształtach i odległościach. W Poznaniu mieliśmy okazję zobaczyć Ratusz z najbardziej znaną atrakcją miasta czyli koziołkami, Pręgierz do którego przywiązywano skazańców, Fontannę Apolla, barokowy kościół farny i wiele innych ciekawych dla turystów miejsc. Po powrocie do hotelu odbyła się prelekcja pani pilot, która opowiadał nam o swojej pracy a Szkolna Rada Uczniowska przeprowadziła konkurs, który sprawdził dotychczasową wiedzę każdej z klas turystycznych.
Ostatniego dnia po śniadaniu wyjechaliśmy w kierunku Poznania na Tour Salon 2014r czyli Targi Regionów i Produktów Turystycznych. Są to największe w Polsce targi branży turystycznej Targi są miejscem szerokiej prezentacji krajów, regionów, najnowszych ofert i atrakcji turystycznych, a także spotkań biznesowych i nawiązywania nowych kontaktów handlowych wśród przedstawicieli branży. Wiele Biur Podróży przedstawiało swoje oferty na sezon zimowy 2014 r. i letni 2015 r. to był ostatni punkt programu wyjazdu. Udaliśmy się w drogę powrotną, podczas której kilka uczennic z klasy 4d mogło „sprawdzić się’ w roli pilota wycieczek i poczuć na własnej skórze na czym polega taka praca.

J.J.; K.S.P.M.; K.S.

 

 Poniżej program wyjazdu;

I dzień
22.10.2014
Środa

07.00 wyjazd w kierunku do Gniezna.
14.30. Zwiedzanie Katedry - Drzwi Gnieźnieńskie.
16.00 zwiedzanie Muzeum Początków Państwa Polskiego.
Spacer po Gnieźnie: Stary Ratusz, Kościół św. Jana Chrzciciela

II dzień
23.10.2014
Czwartek

10.30 zwiedzanie Muzeum Dworu polskiego w Koszutach.
12.00 zwiedzanie arboretum w Kórniku
13.00 zwiedzanie zamku i podzamcza.
15.30-19.30 zwiedzanie miasta Poznania z przewodnikiem
Wieczorem prelekcja pilota na temat: obowiązki pilota wycieczek i przewodnika turystycznego w świetle aktualnych uregulowań prawnych, sytuacje trudne w pracy pilota, przepisy obowiązujące turystów

III dzień
24.10.2014
Piątek

10.00-14.30 pobyt na targach Tour Salon 2014
ok. godz. 22.30 Zakończenie wyjazdu

zamknij