„Jako Dawca komórek macierzystych dajesz choremu najcenniejszy dar – szansę, by żyć”

2015-09-16

Uczniowie Zespołu Szkół w Libiążu rozpoczęli już nowy rok szkolny a wraz z nim akcję związaną z przystąpieniem do Banku Dawców Szpiku Kostnego, prowadzoną przez naszą szkołę wraz z Fundacją DKMS. Misją tej organizacji jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie, który potrzebuje przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych.

Akcja rozpoczęła się od wykonania zdjęcia tzw. „żywego puzzla”, który jest elementem loga Fundacji. Uczniowie szkoły chętnie wzięli udział w inauguracji kampanii i, zakładając czerwone koszulki, zdeklarowali swoją chęć pomocy. A ta zdecydowanie się przyda, gdyż w ciągu całego roku będziemy informować o tym, w jaki sposób można zostać dawcą oraz jak pobierane są komórki macierzyste. Przede wszystkim jednak mamy zamiar organizować akcje, dzięki którym  coraz więcej osób zdecyduje się, by przystąpić do Bazy Dawców.

Wśród uczniów, którzy w zeszłym roku się w niej znaleźli była Martyna - niedawno została Dawcą! Można powiedzieć, że miała ogromne szczęście, ponieważ prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy niespokrewnionego z pacjentem jest bardzo niskie i wynosi 1: 25000.

Im więcej potencjalnych Dawców się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia dla chorych cierpiących na raka krwi.

Pamiętaj - i Ty możesz uratować komuś życie!

Koordynatorem akcji jest Pani Jadwiga Bochenek.

                                           Uczniowie klasy IV E technikum ekonomicznego

zamknij